Förändring gällande Boinflytande

Vi har valt att avsluta vårt boinflytandeavtal med Hyresgästföreningen. Samarbetet har historiskt varit bra, men behoven och förutsättningarna ser annorlunda ut idag jämfört med tidigare. Boendeinflytande är en mycket viktig faktor för ökad trygghet och trivsel och därför vill vi stärka våra hyresgästers möjlighet att påverka.
Vad är boendeinflytande?
Enligt lag ska du som hyresgäst, genom boendeinflytande, ha möjlighet att påverka ditt boende och din närmiljö. Det kan handla om allt från trivsel och gemensamma utrymmen till frågor om underhåll, trygghet och utveckling av området. Boendeinflytande kan till exempel innebära att du lämnar synpunkter och förslag, deltar i boendedialoger eller är med och påverkar gemensamma aktiviteter och förbättringar i bostadsområdet. Det finns inget i lagtexten som beskriver exakt hur arbetet med boendeinflytande ska gå till eller att det måste ske i samarbete med Hyresgästföreningen.
Vad går pengarna till?
Hittills har Hyresgästföreningen hanterat de medel som varje år avsätts till boendeinflytande. En stor del av dessa medel har gått till Hyresgästföreningens administration och organisation, medan en mindre del har använts till konkreta aktiviteter och insatser för hyresgästerna.
När avtalet löper ut våren 2027 kommer vi på LudvikaHem själva att ansvara för hur pengarna används och fördelas. Vår ambition är att en större del av resurserna då ska gå direkt till aktiviteter, trivselåtgärder och insatser som kommer våra hyresgäster till nytta. Vi kommer inte att lägga mindre pengar på boendeinflytande i och med förändringen.
Mer nytta och större möjlighet att påverka!
Förändringen kommer inte att innebära någon försämring för dig som hyresgäst. Det handlar inte om att spara pengar, utan om att skapa ännu bättre förutsättningar för trygghet och trivsel i våra bostadsområden. Du kommer till exempel att kunna fortsätta söka så kallade ”trivselpengar” i samma omfattning som tidigare och kvarterslokalerna kommer även fortsättningsvis att finnas kvar att låna till kalas och möten. Vi genomför förändringen enbart för att skapa ännu bättre förutsättningar för dialog, delaktighet och samarbete kring boendet och närmiljön.
Framtidens boendeinflytande
Vid sidan av arbetet med boendeinflytande arbetar vi redan idag med många projekt kring trygghet och trivsel. Det arbetet kommer att fortsätta och vi ser stora möjligheter att utveckla fler initiativ inom boendeinflytande framöver, ofta i samverkan med andra aktörer. Vi kommer att lägga stort fokus på att skapa dialog med dig som hyresgäst för att bättre förstå dina behov, idéer och förväntningar. Vi vill också göra det enklare för dig som önskar en direktkontakt med oss kring frågor som rör ditt boende och din närmiljö. För dig som vill framföra dina synpunkter genom ditt medlemskap i Hyresgästföreningen kommer det självklart även fortsättningsvis att vara möjligt.
Målet med förändringen är att skapa ännu bättre förutsättningar för att du som hyresgäst ska kunna göra din röst hörd. Vi vill skapa ett bättre boende tillsammans med dig.