Google Translate

Translate the page to English. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Pågående projekt

Hjälp oss med torgnamn!

Hitta på sidan

Vad tycker du att det nya torget på Ludvika Gård ska heta?

Arbetet med det nya torget på Ludvika Gård är i full gång. Tidigare har ni som bor i området fått berätta hur ni vill använda torget och vad ni tycker är viktigt för att det ska bli en trivsam och välkomnande mötesplats.

Nu är det dags för nästa steg – torget behöver ett namn!

Vi vill gärna att namnet ska ha en koppling till Ludvika Gård och vara ett namn som ni som bor i området kan känna er delaktiga i och vara stolta över. Därför vill vi ha ditt förslag!

Kanske har du ett namn som anknyter till området, platsens historia, miljön eller gemenskapen på Ludvika Gård? Alla idéer är välkomna!

 

Visualisering av det planerade torget på Ludvika Gård med sittplatser och planteringar.

AI-genererad referensbild. Den slutliga utformningen kan skilja sig från bilden. På den stenbelagda ytan längst bort planeras en boulebana. Möbler och blommor kan få en annan placering.

Skicka in ditt namnförslag

Fyll i formuläret nedan och berätta vad du tycker att det nya torget ska heta. Du får gärna också skriva några ord om varför du tycker att namnet passar.

Skicka in ditt förslag senast den 18 september.

Formulär

Frågor och svar

Den 23 oktober, i samband med eventet för mångkulturelldagen, ska torget invigas - då offentliggör vi namnet.

Efter den 18 september går vi igenom alla inkomna förslag, därefter kommer projektgruppen för torget välja vilket förslag som vinner.